Przejdź do treści
Olej Smakowy. Kropla, która zmienia smak!

Kropla, która zmienia smak

Historia o tym, jak jedna kropla zmienia smak

Zawsze wydawało mi się, że Olej Smakowy to jakiś bajer, niepotrzebny dodatek z aromatami mającymi przysłonić oryginalny ostry smak dobrej jakości tłuszczu. Podejrzewałam też, że tym sposobem próbuje się zasłonić olej czy oliwę złej jakości, bo niby po co wrzucać papryczkę czy zioła do tłuszczu, skoro można je zastosować osobno?

Myślałam tak do momentu pewnej wycieczki. Cztery lata temu pojechałam na kulinarną wyprawę po Sycylii. Jednego dnia producent oliwy zabrał nas na degustację ryb. W restauracji zaserwowano nam 7 dań (w tym zupę i deser) z pairingiem oliw. I nagle olśnienie….! Weszłam o jedno piętro wyżej w degustatorskim niebie.

Otworzyłam się na nowe doświadczenie, które pozwoliło mi ostatnio odkryć polskie oleje z Manufaktury Łagowski. I wspomnienie sprzed lat wróciło.

Zaczynałam delikatnie – na szybki obiad ziemniaki, fasolka z mrożonki i jajko sadzone. Banał. Ale gdy polałam to wszystko pięknym czerwonym olejem pomidorowym… Danie stało się zaplanowanym, bogatym w smaki i zdrowym posiłkiem.

Naleśnik z sałatą, pomidorem, cebulą, odrobiną sera, pieprzem i olejem lubczykowym.

Placki ziemniaczane z olejem porowym. Albo zupa krem z tymże olejem. Moja mama ostatnio zrobiła wegańską grochówkę z olejem z wędzonych warzyw – tata się nie zorientował, że brak w niej mięsa!

Olej Smakowy dla zdrowia

Poza tym, że smakowe oleje są prostym sposobem na podniesienie atrakcyjności Waszych dań, to jest on również ważny ze względów zdrowotnych i odżywczych. Jak się okazuje, często jadamy za mało tłuszczy roślinnych. Dietetycy przestrzegają przed tymi pochodzenia zwierzęcego, ale tłuszcz roślinny jest dla nas bardzo ważny! Powinien dostarczać nam co najmniej 25% energii w ciągu dnia. W nim rozpuszczają się witaminy A, D, E oraz K. To tłuszcz buduje błonę wokół naszych komórek i zapewnia m.in. odpowiednie nawilżenie komórek.

Zjedzcie / wypijcie w ciągu miesiąca 500-600 ml dobrych oliw i olejów. Gwarantuję, że   Wasza skóra stanie się pięknie nawilżona, błyszcząca i promienna. A wy odczujecie zdrowotne korzyści.

Kasia Błażejewska-Stuhr – Mama w wielkim mieście

Autorką wpisu jest dietetyk kliniczny i psychodietetyk