Przejdź do treści

Olej kokosowy nierafinowany i rafinowany – różnice

Olej kokosowy uchodzi za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Dzięki zawartości ważnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych i minerałów warto na stałe dodać go do swojej diety. Cenne właściwości oleju można wykorzystać nie tylko w kuchni, lecz również do pielęgnacji włosów i skóry. Tłuszcz kokosowy pomaga odzyskać bielszy odcień szkliwa zębów. W sprzedaży znajdziemy olej kokosowy nierafinowany i rafinowany. Każdy z nich cechuje się nieco innymi właściwościami. Jeśli nie wiesz, który olej wybrać, postaramy się przybliżyć Ci nieco te dwa wartościowe produkty.

Jak uzyskuje się olej kokosowy nierafinowany i rafinowany?

Procesy pozyskiwania oleju rafinowanego i nierafinowanego znacznie różnią się od siebie. Olej nierafinowany – inaczej tłoczony na zimno – wytwarza się bez użycia wysokiej temperatury w wyniku zjawisk fizycznych, takich jak sedymentacja czy filtracja. Metoda uzyskiwania oleju nierafinowanego jest dość kosztowna, stąd wyższa cena produktu. Olej nierafinowany cechuje się obecnością kokosowego smaku i zapachu. 

Natomiast olej rafinowany uzyskiwany jest w skomplikowanym procesie rafinacji. Niezbędna do tego jest obecność wysokiej temperatury oraz środków chemicznych. W procesie oczyszczania z oleju rafinowanego usuwana jest część wartościowych dla ludzi składników. Po rafinacji olej kokosowy pozbawiony jest charakterystycznego smaku i zapachu kokosa. Nadaje się do długiego przechowywania.

Czy olej kokosowy rafinowany różni się składem od nierafinowanego?

Pod względem składu chemicznego, olej rafinowany jest uboższy w korzystne dla zdrowia związki chemiczne. Proces rafinacji pozbawia go części polifenoli, tokoferoli i steroli. Jeżeli zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu zdrowotnych walorów tłuszczu kokosowego, wybierz olej nierafinowany. Wyróżnia się on bogactwem nienasyconych kwasów tłuszczowych – linolowego oraz α-linolenowego. Obfituje w antyoksydanty, które spowolniają procesy starzenia komórek i przeciwdziałają degeneracji DNA. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę C i E. Olej kokosowy rafinowany również posiada korzystne dla zdrowia związki chemiczne, jednak na skutek procesu wytwarzania ich stężenie jest znacznie niższe niż w nierafinowanym.

Zastosowanie oleju kokosowego rafinowanego i nierafinowanego w kuchni

Olej rafinowany jest bardziej uniwersalny niż nierafinowany pod względem użyteczności kulinarnej. Ma wyższą temperaturę palenia, dlatego lepiej nadaje się do obróbki żywności z zastosowaniem wysokiej temperatury, np. smażenia. Trudno wyobrazić sobie jajka sadzone przyrządzone na oleju kokosowym nierafinowanym. Aromat kokosa w tym daniu raczej nie będzie dobrze się komponował. Brak smaku i zapachu orzechów kokosowych w oleju nierafinowanym sprawia, że można z powodzeniem zastąpić nim każdy inny olej do smażenia. Do dań kuchni azjatyckiej lub słodkich wypieków kokosowy aromat nieoczyszczonego tłuszczu kokosowego pasuje natomiast doskonale. Znakomicie smakuje drożdżowa chałka posmarowana nierafinowanym olejem kokosowym z odrobiną domowego dżemu.

Właściwości kosmetyczne oleju kokosowego. Który lepszy – rafinowany czy nie?

Jeśli planujesz skorzystać z licznych zalet oleju kokosowego do pielęgnacji urody, znacznie lepszym wyborem będzie olej kokosowy nierafinowany. Bogactwo aktywnych składników sprawia, że wspaniale nawilża cerę. Ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Jeśli chcesz mieć lśniące, odżywione włosy, możesz zastosować na nie olej tłoczony na zimno w formie maski. Aby rozjaśnić barwę zębów wystarczy po ich umyciu chwilę płukać usta niewielką ilością oleju kokosowego nierafinowanego.

Który olej kokosowy jest lepszy rafinowany czy nierafinowany?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź, który rodzaj oleju kokosowego jest lepszy. Wybór zależy przede wszystkim od tego, do czego planujesz go używać. Jeśli potrzebujesz zdrowego tłuszczu roślinnego do smażenia – wybierz olej rafinowany. Gdy Twoim celem jest poprawa stanu zdrowia, znacznie bardziej efektywny będzie olej kokosowy nierafinowany. Ten rodzaj tłuszczu roślinnego lepiej sprawdza się także do zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż cechuje się bogatszym składem niż olej oczyszczony. Wybór rodzaju oleju z kokosa zależy również od budżetu, jaki planujesz na niego przeznaczyć. Olej rafinowany jest tańszy niż tłoczony na zimno.