Przejdź do treści
jakie przyprawy do leczo?

Jakie przyprawy do leczo sprawdzą się najlepiej?

Leczo to tradycyjna węgierska potrawa, która w naszym kraju zyskała sporą rzeszę wielbicieli. Nic dziwnego, gdyż jest to danie proste w przygotowaniu, jednogarnkowe i wyjątkowo smaczne. Nie sposób zapomnieć o jego walorach dietetycznych, które zawdzięcza dużej zawartości zdrowych warzyw. Istnieje mnóstwo wariacji na temat leczo. Bardzo chętnie dodawanym do niego warzywem jest cukinia. Wegetarianie i weganie mogą przygotować pyszną bezmięsną wersję tego dania. Wiadomo, że aby potrawa zyskała pełnię charakteru, powinna być odpowiednio przyprawiona. Można użyć wyłącznie pieprzu i soli, jednak my doradzamy, aby puścić wodze kulinarnej fantazji i wykorzystać bogactwo ziół oraz przypraw korzennych, by wzbogacić i podkreślić smak swojego leczo. Jakie przyprawy do leczo sprawdzą się najlepiej?

Cebula

Cebula stanowi jeden z najważniejszych składników leczo. Jej charakterystyczny pikantny smak koniecznie musi znaleźć się w tym daniu. Zgodnie z tradycyjnym przepisem, cebula powinna zostać podsmażona na smalcu. Można w tym celu z powodzeniem użyć także dobrego oleju rzepakowego.

Czosnek

Nie da się zaprzeczyć, że dobre leczo powinno być wyraziste i pikantne. Czosnek wręcz idealnie nadaje się do podkreślenia smaku tego mięsno-warzywnego dania. Aby doprawić leczo, najlepiej drobno posiekać kilka ząbków czosnku i delikatnie podsmażone na oliwie dodać do potrawy. W czasie podsmażania należy uważnie pilnować by czosnek nie spiekł się za bardzo, gdyż przypalony nabiera nieprzyjemnie gorzkiego smaku. Mistrzowie kuchni polecają posiekać rozgnieciony płaską stroną noża czosnek, gdyż wtedy najlepiej oddaje swój wyrazisty aromat.

Sproszkowana papryka

Leczo jest potrawą złożoną w głównej mierze z papryki. Chętnie używa się do niego różnokolorowych strąków, co nadaje daniu wyjątkowo apetyczny wygląd. Papryki w leczo nigdy dość. Warto podkręcić jej smak dodatkiem paprykowej przyprawy. Chili zapewni potrawie wyrazistą pikantność. Lepiej dodawać je ostrożnie i stopniowo. Pamiętajmy, że stopień ostrości najlepiej oceniać degustując danie po ostygnięciu. Wtedy pikantny smak jest lepiej wyczuwalny. Można skorzystać ze wspaniałego, głębokiego dymnego aromatu papryki wędzonej w proszku – idealnie komponującej się z leczo przyprawy.

Zioła suszone

Istnieje wiele ziołowych przypraw do leczo. Doskonale pasuje do niego aromatyczna mieszanka ziół prowansalskich. Świetnie sprawdzi się bułgarska czubrica na bazie cząbru, która doskonale podkreśla mięsny smak dania. W leczo nie może zabraknąć bazylii i oregano, gdyż znakomicie komponują się z pomidorami oraz papryką. Wielbiciele majeranku mogą śmiało użyć nieco suszu do podkreślenia smaku tego węgierskiego dania. Spośród suszonych ziół dobrymi dodatkami do leczo mogą być także tymianek i czosnek niedźwiedzi. 

Świeże zioła

Świeże zioła są doskonałymi przyprawami do leczo z cukinii. Miłośnicy takiego leczo mogą posypać danie drobno posiekanym koperkiem, który doskonale wydobywa i podkreśla łagodny i słodkawy smak cukinii. Godnym polecenia pomysłem jest wzbogacenie potrawy o natkę pietruszki, która działa odświeżająco i wygląda bardzo dekoracyjnie. Unikalny smak świeżego estragonu może bardzo korzystnie wpłynąć na jakość leczo. Warto jednak pamiętać, że to niezwykle intensywna przyprawa, która łatwo dominuje w daniu, dlatego należy dozować ją ostrożnie.

Ciekawe połączenia

Przygotowując leczo, można pokusić się o przyprawowe eksperymenty. Ciekawy efekt zapewni dodanie do potrawy odrobiny posiekanych listków mięty. Szczególnie dobrze będzie komponować się w leczo z cukinią. Do gotowania potrawy można użyć ziela angielskiego i liści laurowych. Warto jednak wyjąć je z dania przed podaniem. Niektórzy wzbogacają aromat leczo owocami jałowca oraz suszonymi leśnymi grzybami. W tradycyjnej kuchni węgierskiej często używa się kminku i kolendry, które z powodzeniem mogą znaleźć się w garnku z leczo. Oryginalny efekt smakowy uzyskamy, dodając do leczo nieco ziarenek gorczycy. 

Cukier i cytryna

Podczas przyrządzania leczo warto mieć w zasięgu ręki cukier i odrobinę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Użycie tych przypraw do leczo pozwala osiągnąć perfekcyjnie wyważony balans smaku słodko-kwaśnego, który w przypadku tej potrawy jest niezwykle istotny.