Bardzo pikantna odmiana indyjskich papryczek chilli. Esencja indyjskiego smaku, choć samo chilli stamtąd się nie wywodzi. Do Indii bowiem pikantne papryczki przywieźli Portugalczycy. Szybko jednak zadomowiły się i dziś stanowią flagowy składnik kuchni indyjskiej.
Chilli mocno przyspieszają metabolizm i rozgrzewają wątrobę, dlatego należy stosować je z uważnością. Zalecane w problemach trawiennych, przy nadwadze, ale z zastrzeżeniem o niestosowaniu przy problemach z wątrobą. Chilli w połączeniu ze świeżym sokiem z cytryny to poranna dawka metabolizmu, którą dobrze jest pić w pobliżu toalety (tak na wszelki wypadek).
Ostrość chilli zawdzięcza kapsaicynie. Ma ona właściwości napotne, podrażniające i mocno rozgrzewające. Nie prowadzi jednak do stanów zapalnych. Stymuluje produkcję soków żołądkowych i wzmaga apetyt. I to kapsaicyna właśnie nadaje pięknego marchewkowego koloru w maśle sklarowanym ghee z chilli (zobacz masło ghee z chilli).
Dobrze komponuje się z małą czarną, gorzką kawą. Sprawdza się też dobrze w kawie kuloodpornej (przeczytaj więcej o kawie kuloodpornej) zwłaszcza przed treningiem.
Chilli sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ostrość smaku lub szybszy metabolizm. Możesz dodawać je do każdego sosu, zupy, mięs, napoju oraz do deserów.
NASZA RADA
Stosuj papryczki chilli z rozwagą – są naprawdę bardzo pikantne. Nie nakładaj ich dłońmi. Po kontakcie z dłońmi, przemyj je szybko. Unikaj kontaktu z oczami i nozdrzami.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.