Przejdź do treści

TRZY MAZURKI – ORZECHOWY, Z SUSZONYMI OWOCAMI I ŚLIWKOWY

W Święta Wielkanocne na stołach oprócz kolorowych jajek, pisanek i baranka, bardzo ważne znaczenie symboliczne mają ciasta. Ważną rolę odgrywają mazurki, które są pięknie przyozdobione i z reguły bardzo słodkie.

Dlaczego na Wielkanoc jemy mazurki? Ich symbolika jest ściśle powiązana z okresem Wielkiego Postu. Mazurek to nagroda, którą się je po czterdziestu dniach Wielkiego Postu. Ciasto przywędrowało do Polski z Turcji.

Ciekawostka:

Nazwa tego ciasta wywodzi się podobno od mieszkańca Mazowsza, niejakiego Mazura, który prawdopodobnie jako pierwszy zapoczątkował pieczenie mazurów. Właśnie w tym regionie to ciasto bije rekordy popularności.

Trzy mazurki – orzechowy, z suszonymi owocami i śliwkowy

Składniki na 3 kruche ciasta:

  • 1,2 kg mąki pszennej, najlepiej krupczatki
  • 300 g cukru kokosowego
  • duża szczypta soli
  • 3 kostki masła, zimnego
  • 3 całe jajka
  • 6 żółtek
  • aromat waniliowy

Mąkę przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać jajka, żółtka, cukier, aromat, sól i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze).  Ciasto podzielić na trzy równe części, uformować 3 kule, owinąć je folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut.

Blachę o wymiarach 35 x 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto wyłożyć na blachę, dokładnie wylepić spód i zrobić podwyższone brzegi i ponakłuwać widelcem.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 20 minut, na jasnozłoty kolor. Ciasto jest płaskie, ale właśnie takie ma być! Upiec po kolei 3 ciasta.

Mazurek orzechowy i z suszonymi owocami

Składniki:

Upieczone dwa kruche ciasta posmarować kajmakiem. Na jedno ułożyć owoce na drugi orzechy. Gotowe!

Mazurek z masą śliwkową

Składniki:

Na masę śliwkową

Śliwki zalać gorącą wodą i powoli doprowadzić do wrzenia pod koniec dodać rum. Odstawić lekko przestudzić i wszystko zblendować. Ciepłą masę wyłożyć na kruche ciasto i ozdobić bakaliami.

Smacznego:)