Przejdź do treści

Chałka maślana z konfiturą buraczano – pomarańczową

Chałka kojarzy mi się z dzieciństwem. Maczana w ciepłym mleku, posmarowana masłem albo pyszną słodką konfiturą. Idealna na śniadanie do kawy, na podwieczorek lub kolację Mój synek najbardziej lubi z wieczornym „kakałkiem”. Najlepsza jest oczywiście zrobiona samemu. Przepis dostałam od koleżanki, która zaraziła mnie domowymi wypiekami. Chałka właściwie robi się sama. Należy połączyć składniki i czekać aż wyrośnie, aby rozkoszować się jej smakiem.

 

Składniki na chałkę:

– 15g świeżych drożdży

– 100ml mleka (dowolnego, ja robiłam na sojowym)

– 100ml wody

– 0,5kg mąki (najlepiej sprawdza się typ 650)

– 2 duże lub 3 małe jajka

– 50g masła

– pół łyżeczki soli

– 75g ksylitolu (można zastąpić cukrem trzcinowym)

– pół łyżeczki cukru waniliowego domowej roboty*

– pół łyżeczki oleju

Składniki na kruszonkę:

– 25g mąki

– 25g ksylitolu/cukru trzcinowego

– 35g masła

*cukier waniliowy polecam robić samemu w domu. Przede wszystkim będzie to cukier waniliowy a nie wanilinowy, a jak raz spróbujecie takiego cukru może się okazać, że nigdy już nie sięgniecie po gotowy. Przygotowanie domowego cukru waniliowego jest wyjątkowo proste. Należy rozciąć laskę wanilii wyskrobać nasionka i wraz z korą zmieszać z dwiema szklankami cukru pudru. Zamknąć szczelnie w słoiczku i odstawić na ok. tydzień. 

Sposób przygotowania:

1. Zacznij od roztopienia masła. Odstaw do wystudzenia. Wymieszaj drożdże z ciepłym (niegorącym) mlekiem oraz wodą. Dodaj mąkę, jaja, sól, ksylitol/cukier trzcinowy, cukier waniliowy. Wszystkie składniki wymieszaj drewnianą łyżką. Dodaj masło. Wyrabiaj teraz ciasto ręką ok. 5 minut. Ciasto powinno przestać się kleić do ręki i ładnie odchodzić od ścianek miski. Uformuj kulę posmaruj olejem.

2. Miskę przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 90 minut. Po 45 minutach możesz uderzyć ciasto pięścią 3 razy, aby je odgazować. Po kolejnych 35 minutach zrób to samo. Chałka będzie po takim zabiegu bardziej puszysta.

3. Zrób kruszonkę mieszając wszystkie składniki widelcem. Nie rozpuszczaj masła na kruszonkę. Najlepsze będzie masło w temp pokojowej. Gotową kruszonkę wstaw do lodówki.

4. Po czasie wyrastania, chałkę możesz zapleść w tradycyjny warkocz i ułożyć na blaszce piekarnika bądź przełożyć do foremki (ja piekę w keksówce o wymiarach 31x11x6). Należy dać jeszcze ciastu wyrastać przez 30 minut. W tym czasie rozgrzej piekarnik do temperatury 180 C. Przed pieczeniem połóż na wierzchu kruszonkę rozkruszając ją palcami nad ciastem. Piecz chałkę przez 35 minut w trybie grzania góra-dół.  Chałką powinna być delikatnie rumiana.

I będzie pięknie pachniała…