Przejdź do treści

Zioła do picia – sprawdź, które warto znać

Napary ziołowe, od lat wykorzystywane w medycynie tradycyjnej, to świetna alternatywa dla codziennych napojów, jak czarna herbata i kawa. Poszczególne zioła mogą przynieść ulgę w dolegliwościach, mają łagodne działanie, a ich regularne przyjmowanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych i nie jest toksyczne dla organizmu. Jakie zioła do picia warto włączyć do codziennej diety?

Najzdrowsze zioła do picia, na jesienne przeziębienia

Do ziół, które powinny znaleźć swoje miejsce w każdym domu w sezonie jesienno-zimowym obfitującym w przeziębienia, należą m.in. lipa, rumianek i szałwia.

Suszone kwiatostany lipy mają działanie napotne, dzięki czemu skutecznie obniżą temperaturę ciała. Lekko śluzowata konsystencja naparu z lipy podziała łagodząco na podrażnione górne drogi oddechowe, a olejki eteryczne mają właściwości usypiające i uspokajające.

Podobne działanie ma popularny, spotykany często na łąkach, rumianek. Obniża gorączkę i łagodzi bóle gardła. Można popijać go z dodatkiem miodu i cytryny, wspomagając w ten sposób leczenie kataru i kaszlu.

Szałwia lekarska ma działanie dezynfekujące, dlatego stworzone z niej napary wykorzystuje się nie tylko do popijania, ale również płukania gardła lub jamy ustnej przy stanach zapalnych. Podobnie jak lipa, szałwia lekarska ma także działanie uspokajające i wyciszające, a regularne jej popijanie pozwala poradzić sobie z problemem nadmiernej potliwości.

Napary ziołowe na dolegliwości żołądkowe

Charakterystyczny zapach mięty to efekt znajdujących się w niej olejków eterycznych, które są skuteczną pomocą w problemach trawiennych. Napar z mięty bardzo szybko pozwala pozbyć się uczucia przejedzenia i ciężkości, ponieważ pobudza czynności wydalnicze żołądka i wątroby. Rozkurcza również mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zapobiegając wzdęciom. Mięta polecana jest przy nieżytach żołądka, skurczach jelit i schorzeniach wątroby oraz dróg żółciowych. Nie należy jej natomiast stosować przy problemach z nadkwaśnością, powodujących bóle żołądka.

Skutecznym lekiem naturalnym na problemy trawienne jest także doskonale znany wszystkim mamom koper włoski. Herbatka z niego stosowana jest już u małych dzieci cierpiących na kolki i niestrawności. Charakterystyczny, lekko anyżowy smak naparu z kopru włoskiego przyniesie ulgę wszystkim cierpiącym na wzdęcia i gazy jelitowe, problemy z trawieniem, niestrawnością czy przy spowolnionym metabolizmie.

Przy problemach z wątrobą i nieżytami przewodu pokarmowego, zastosujmy zdrowy napar z dziurawca, który ma również łagodne działanie antydepresyjne. Warto zaopatrzyć się w dziurawiec szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy brak słońca może powodować stany obniżenia nastroju.

 Zioła do picia na stawy

Bolesne, dokuczliwe bóle reumatyczne i sztywność stawów można złagodzić, spożywając regularnie napary z kory wierzbowej. Ma ona właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki zawartości kwasu acetylosalicylowego. Można ją popijać na zmianę z pokrzywą zwyczajną, zawierającą sole mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu kostno-stawowego, jak wapń, fosfor, magnez, potas, żelazo i krzem, oraz uśmierzającą ból w trakcie ruchu.

Ziołowe sposoby na piękną cerę, włosy i paznokcie

Ziołowe herbatki mogą być także wsparciem przy różnorodnych problemach ze skórą na twarzy i ciele.

O cerę naczyniową skutecznie zadba od środka łagodzący podrażnienia napar z hibiskusa, uznawany za prawdziwy eliksir młodości. Znajduje się w nim sporo witaminy C, polifenoli, kwasu cytrynowego i jabłkowego, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za przyspieszenie procesów starzenia. Regularne popijanie herbatki z hibiskusa pozwoli więc na dłużej zachować promienną i naturalnie rozświetloną cerę.

Podobne działanie ma wspominana już pokrzywa, która dzięki znajdującym się w niej solom mineralnym, kwasom organicznym oraz witaminom B2, A, C, E i K poprawia wygląd skóry, a ponadto wzmacnia włosy i paznokcie. W celu przeprowadzenia skutecznej terapii dla poprawienia urody można popijać ją na zmianę ze skrzypem polnym. Znajdująca się w nim w dużym stężeniu krzemionka wzmocni wypadające i osłabione włosy, pomoże oczyścić organizm z zalegających w nim toksyn, a także spowolni procesy starzenia.