Przejdź do treści

WPŁYW DIETY NA NASZ HUMOR

Dieta człowieka ma ogromy wpływ na jego samopoczucie. Nie bez powodu powstało stwierdzenie „jesteś tym co jesz”. Właściwe odżywianie daje dużo pozytywnej energii! Prawidłowa kondycja naszego organizmu to klucz do dobrego humoru.

Kondycję organizmu zawdzięczamy odżywianiu i stylowi życia. Jak tu rozmawiać o szczęściu jeśli organizm mówi NIE? Zła dieta powoduje zmęczenie, senność i rozdrażnienie. Jeśli nasze ciało jest zadbane i zdrowe będziemy mieli więcej energii na codzienną radość z życia. Piękne zęby, gładką skórę, pełne blasku włosy i zdrową psychikę da się zachować właśnie dzięki diecie, dostarczając organizmowi witaminy i minerały.

Recepta na dobry humor
Jedzenie może być lekarstwem, ale też źródłem twojego gorszego nastroju. Chcesz poczuć się lepiej? Chcesz aby Twój mózg pracował szybciej? Chcesz tryskać pozytywną energią? Zobacz, co powinieneś jeść, a czego unikać w swoim  menu. Twój dobry humor zależy przede wszystkim od CIEBIE.

Najlepiej wyklucz ze swojej diety:

CUKIER – jest główną przyczyną otyłości i próchnicy ale to tylko czubek góry lodowej, spożycie cukru powoduje negatywne zmiany chemiczne w mózgu, które prowadzą do spadku witalności, zaburzeń snu a nawet do depresji.
TŁUSZCZ ZWIERZĘCY – spożywanie dużej ilości tłuszczów roślinnych może powodować zlepianie krwinek, zwolnienie krążenia krwi, gorsze utlenienie skóry, zmianę jej koloru i dużo poważniejsze choroby jak zakrzepicę, otyłość czy cukrzycę.
OLEJ PALMOWY – to źródło tłuszczy nasyconych, które podnoszą poziom cholesterolu. Jest to szkodliwe dla serca i tętnic, może wywołać stan zapalny, w najgorszym wypadku doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.
FAST FOOD – nie każde szybkie jedzenie jest niezdrowe, chodzi nam tutaj o klasyczny fast food zawierający duże ilości cukru i utwardzonych tłuszczów. Takie jedzenie zawiera mało składników mineralnych i witamin, za to jest bardzo ciężkostrawne.
ALKOHOL – alkohol to używka która krótkotrwale poprawia nam humor. Niestety duże spożycie alkoholu wpływa negatywnie na układ nerwowy człowieka, może powodować depresję i nerwicę lękową. Uszkodzenia w układzie nerwowym mogą prowadzić do udaru mózgu. Ma rynku pojawia się coraz więcej win bezalkoholowych, warto się z nimi zapoznać.
RESTRYKCYJNA DIETA – restrykcyjnym dietom mówimy stanowcze NIE! Do dobrego samopoczucia konieczne jest dostarczenie organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. Odchudzanie się oparte na braku pożywienia to podstawowy błąd naszego społeczeństwa. Brak pożywienia prowadzi do gniewu, strachu i przytłoczenia. Kiedy głodzimy organizm, przestaje on mieć energię na kontrolowanie emocji, zaczyna na wszystko reagować bardziej intensywnie.

Jedz i ciesz się dobrym humorem:

CHLOROFIL – nazywany jest “roślinną krwią” bo ma budowę niemal identyczną co cząsteczką hemoglobiny. To eliksir zdrowia i młodości, który znajduje się w zielonych warzywach.

Produkty bogate w chlorofil:
Chlorella
Młody jęczmień
Spirulina

KAKAO – źródło magnezu i żelaza, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego.

Kakao i produkty z kakao:
Surowe kakao
Kakao BIO
Mieszanka witalna żurawina i kruszone ziarno kakaowca
Baton kakao i maca
Surowa ciemna czekolada

OMEGA 3 – zachowasz spokój i poczujesz pozytywną moc, także wówczas, gdy dostarczysz sobie odpowiednią ilość kwasów omega-3. Odpowiadają za pracę mózgu i układu nerwowego.  Dostarczysz je spożywając ryby lub nasiana chia.

Produkty bogate w kwasy omega-3:
CHIAS
Nasiana chia
Orzechy włoskie
Tahini
Chlebek Bredis

PEŁNE ZIARNO – wybieraj makarony, pieczywo z pełnego ziarna. Jedz dużo kasz i ryżu. Produkty pełnoziarniste zawierają kwas foliowy, witaminę B3, żelazo, cynk, magnez i fosfor. Regulują pracę jelit i poziom cukru we krwi

Produkty pełnoziarniste:
Płatki zbożowe
Mąka ryżowa pełnoziarnista
Ryż basmati brązowy

BAKALIE – orzechy to źródło magnezu a suszone owoce dostarczą nam żelaza. Nie należy przesadzać z ich ilością ze względu na dużą zawartość tłuszczu i cukru ale idealnie sprawdzą się jako dodatek do porannej owsianki.

Produkty bakaliowe:
Orzechy
– Morele suszone
Owoce morwy
Śliwki kalifornijskie suszone
Bakalie w czekoladzie
Bakalie w miodzie
Batony bakaliowe

ZDROWE TŁUSZCZE ROŚLINNE – w tej kategorii króluje nasz ulubiony olej kokosowy. O jego dobroczynnych dla organizmu zdolnościach przeczytaj TUTAJ

Poznaj zdrowe tłuszcze roślinne:
Olej kokosowy
Oliwa z oliwek
Mus kokosowy

BIAŁKO – budulec naszych mięśni, zapewnia nam siłę i energię. Jedz białe mięso i rośliny strączkowe.

Naturalne produkty białkowe:
Białko z nasion konopi
Białko z grochu
Białko z serwatki
Soczewica
Ciecierzyca

Depresja czy alergia?

Aler­gia na nie­któ­re pro­duk­ty spożywcze może do­pro­wa­dzić do pogorszenia samopoczucia. Problemy trawienne jak dokuczające wzdęcia, bóle brzucha, nudności mogą dać człowiekowi w kość. Natomiast bardziej problematyczny jest bez­po­śred­ni wpływ alergii na stan emo­cjo­nal­ny. Oka­zu­je się, że aler­gie po­kar­mo­we są od­po­wie­dzial­ne za ponad połowę przy­pad­ków chro­nicz­ne­go zmę­cze­nia, mogą doprowadzać do stanów lę­ko­wych a nawet de­pre­sji. Nie­to­le­ran­cja  glu­tenu czy laktozy może wią­zać się ze spad­kiem na­stro­ju i problemami z koncentracją.  Warto obserwować swój organizm i dobrać dietę do swoich potrzeb.

Dieta w chorobie

Wiele schorzeń można wyleczyć dietą. Zaburzenia hormonalne, dermatologiczne, nadciśnienie czy problemy ze stawami można złagodzić a nawet wyeliminować odpowiednim odżywieniem. Nie zawsze trzeba sięgać po silne leki, często odpowiednio dobrana dieta może zdziałać cuda. Leczenie dietą warto skonsultować z dietetykiem, każdy organizm jest inny i potrzebuje indywidulanego podejścia. Zdrowe odżywianie nigdy nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc. Dlatego już dziś zadbaj o swoje samopoczucie i wprowadź do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe.