Przejdź do treści
Sezam. Jak jeść? Czarny, czy jasny?

Sezam – jak jeść? Lepiej wybrać sezam czarny czy biały?

Chyba wszyscy znają charakterystyczny, orzechowy zapach sezamu i jego specyficzny, delikatnie gorzki smak. To główny składnik popularnych słodyczy – chałwy i sezamków. Smaczne nasiona były uprawiane już w czasach starożytnych. Sezam uznawany jest za jedną z najstarszych roślin uprawnych. Jej głównym zastosowaniem była produkcja oleju wyjątkowo odpornego na jełczenie w gorącym klimacie. Już w najdawniejszych czasach doceniano odżywcze właściwości ziarna sezamu. Starożytni żołnierze korzystali z niego jako wysokoenergetycznego zapasu prowiantu. Bogactwo soli mineralnych, białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawiają, że warto wzbogacić swoje dania w cenny i aromatyczny sezam. Jak jeść te wyjątkowe nasiona? Poniżej przedstawiamy, w jakich formach można używać sezamu w swojej kuchni.

Wyjątkowe właściwości oleju sezamowego

Ważnym produktem spożywczym uzyskiwanym z ziaren sezamu jest olej. Wyróżnia się mnóstwem korzystnych dla zdrowia właściwości. Dba o układ krwionośny dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. To cenne źródło zapobiegających starzeniu komórek przeciwutleniaczy oraz żelaza, cynku i magnezu. Osoby na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej powinny często używać w kuchni oleju sezamowego, gdyż zawiera on duże ilości wartościowych białek roślinnych. Włączenie do diety oleju z nasion sezamu doskonale wpływa na pamięć i koncentrację. Lepiej nie używać go do smażenia, gdyż straci swoje cenne walory. W kuchni znakomicie sprawdza się jako dodatek do dań ciepłych lub zimnych. Może być składnikiem pysznych, lekko orientalnych dressingów do sałatek. Zwykłym gotowanym warzywom olej z nasion sezamu doda wykwintnej orzechowej nuty. Warto pamiętać, że najwięcej korzystnych dla zdrowia właściwości zawiera olej tłoczony na zimno. Ten bogaty w wartościowe substancje produkt może znaleźć zastosowanie nie tylko kulinarne, lecz również kosmetyczne.

Aromatyczna pasta tahini z sezamu

Pasta tahini powstaje przez ugniatanie i ucieranie ziarna sezamu. Ma konsystencję bardzo gęstego kremu. Jeśli długo stoi, na powierzchni wytrąca się warstwa oleju, co jest normalnym zjawiskiem. Masło sezamowe wyróżnia się bardzo wyrazistym aromatem i intensywnym smakiem z odrobiną goryczki. Często pojawia się w przepisach kuchni chińskiej lub japońskiej. Pasta tahini doskonale wzbogaca smak hummusów i dodaje im wielu cennych wartości odżywczych. Świetnie sprawdza się jako element wyrazistych sosów. Dobrze komponuje się także z deserami. Miłośnicy koktajli mleczno-owocowych mogą dodawać do nich łyżkę lub dwie pasty z sezamu. Dzięki niej napoje zyskają przyjemny, chałwowy posmak.

Do czego warto dodawać sezam?

Ziaren sezamu nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni. Są nieocenionym składnikiem panierek, które zyskują wyjątkową chrupkość i wyrazisty smak. Warto dodać lekko podprażone ziarna sezamu także do sałatek. Ciekawym pomysłem jest wzbogacenie w nie tradycyjnych kotletów mielonych. Dzięki temu dodatkowi dość pospolite danie nabiera nieco egzotycznego charakteru. Nasiona sezamu doskonale nadają się do dekoracji ciasteczek. Można posypywać nimi bułeczki czy chleby własnego wypieku. Miłośnicy chałwy w prosty sposób mogą zrobić domową wersję tego przysmaku. Wystarczy delikatnie uprażony sezam zblendować z odrobiną miodu. Takie słodycze z pewnością będą zdrowsze niż te ze sklepu, a co najmniej równie pyszne. Ciekawym i dość mało znanym produktem jest Gomasio, czyli sól sezamowa. To połączenie soli kamiennej z ziarnem sezamu doskonale sprawdza się jako aromatyczny dodatek do ryżu, sałatek czy gotowanych warzyw.

Jaki sezam wybrać – biały czy czarny?

Istnieje kilka rodzajów sezamu, z których najpopularniejszymi są biały i czarny. Warto jeść zarówno jedną, jak i druga odmianę, gdyż obie zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych. Biały sezam wyróżnia się szczególnym bogactwem żelaza i jest łagodny w smaku. Używa się go do tłoczenia oleju sezamowego. Czarny sezam cechuje bardzo wyrazisty i orzechowy, lekko słodkawy posmak oraz wyższa niż w przypadku odmiany białej zawartość białka i wapnia. Ta odmiana sezamu chętnie używana jest w charakterze przyprawy do posypywania pieczywa, sałatek lub dekoracji rolek sushi.