Przejdź do treści

Rodzaje mąk bezglutenowych i sposoby na ich wykorzystanie w kuchni

Gluten to białko występujące w ziarnach zbóż. Najwięcej glutenu zawiera pszenica. Nietolerancja glutenu często powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Poważną chorobą która wynika z nietolerancji glutenu jest celiakia, nazywana często chorobą trzewną, wywoływana alergią na gluten, przyczynia się do zniszczenia kosmków jelitowych obecnych w jelicie cienkim.

Coraz więcej osób wyklucza z diety gluten (bez glutenu). Powody są różne: alergia, dieta odchudzająca lub po prostu – chęć zmiany nawyków żywieniowych. Wbrew pozorom wykluczenie z jadłospisu pszenicy i produktów zawierających gluten nie jest trudne. Dostępnych jest wiele zamienników mąki, które ułatwiają nam gotowanie bez niechcianych produktów. Tym, którzy ze względów zdrowotnych muszą lub też chcą ograniczyć gluten w diecie, proponujemy dziś sześć mąk, które go nie zawierają.

1. Mąka jaglana
Można ją w bardzo prosty i szybki sposób przygotować w domu, mieląc kaszę jaglaną. Jest lekko gorzka, więc nie polecamy łączyć jej z przyprawami korzennymi. Wypieki z mąki jaglanej są kruche, więc doskonale sprawdza się do np. kruchych ciasteczek lub spodu tarty.

2. Mąka migdałowa
Jest bardzo zdrowa i znana jako składnik francuskich ciasteczek – makaroników. Nadaje potrawom specyficznego smaku, więc wykorzystuje się ją przede wszystkim do słodkich wypieków.

3. Mąka ryżowa
Dość gruba, o wyraźnej teksturze. Dobrze sprawdza się do wypieków, placuszków, naleśników itp. Mąkę ryżową warto zmieszać z inną mąką – na przykład kokosową, gdyż sama w sobie w bardzo niewielkim stopniu wiąże ciasto.

4. Mąka z amarantusa
Amarantus to zboże dopiero od niedawna znane w Polsce mimo iż należy do najstarszych uprawianych roślin na świecie. Przed odkryciem Ameryki, wraz z kukurydzą, fasolą i ziemniakami, stanowił podstawę pożywienia Inków, Majów i Azteków. Mąka z amarantusa świetnie spulchnia wypieki i nadaje im orzechowego posmaku. Cechuje ją wysoka zawartość błonnika, żelaza i magnezu.

5.Mąka z tapioki
To mączka skrobiowa otrzymywana z bulwy Manioku. Maniok pochodzi z Brazylii. Obecnie uprawiany jest głównie w Ameryce Południowej i Afryce. Mąka z tapioki jest hipoalergiczna, pozbawiona smaku oraz zapachu. Korzenie Manioku z których uzyskuje się tapiokę, są najcenniejszą częścią rośliny, ponieważ są bogate w składniki odżywcze. Używana do zagęszczenia zup, sosów lub do deserów.

6. Mąka kokosowa
Mąka kokosowa to mąka uzyskana ze stałych części wnętrza orzecha kokosowego, zmielonych na bardzo drobny proszek. Ma łagodny zapach i smak kokosa. Jest dość lekka i zawiera dużo powietrza, co sprawia, że szczególnie dobrze nadaje się do wypieków takich jak muffinki, naleśniki i ciasta. Charakteryzuje się sporą zawartością białka i błonnika pokarmowego.

Wartości odżywcze w 100 g produktu:

Rodzaj mąki        Wartość energetyczna        Białko         Węglowodany       Tłuszcz
Mąka jaglana363 kcal11 g69 g3,9 g
Mąka migdałowa616 kcal22 g5,4 g54 g
Mąka ryżowa356 kcal7,9 g74 g2,5 g
Mąka z amarantusa396 kcal14,6 g56,8 g8,8 g
Mąka z tapioki348 kcal0 g87 g0 g
Mąka kokosowa442 kcal17,5 g16,5 g15,9 g

UWAGA! Mąki naturalnie bezglutenowe mogą zawierać śladowe ilości glutenu. Jeżeli na terenie produkcji mąki bezglutenowej produkowane są inne produkty zawierające gluten istnieje zagrożenie, że śladowe ilości glutenu znajdą się w mące. Na większość osób nietolerujących glutenu takie śladowe ilości nie będą miały wpływu ale jeśli cierpisz na ekstremalny przypadek nietolerancji glutenu lub celiakie zalecamy kupno produktów z certyfikatem – najczęściej są one oznaczone na opakowaniu znakiem przekreślonego kłosa.