Przejdź do treści

Pomysły na prezenty świąteczne – idealne prezenty dla wegan

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, intensywnie zaczynamy więc poszukiwać odpowiednich prezentów dla najbliższych. Coraz więcej osób decyduje się na zmianę stylu życia, obejmującą nie tylko dietę pozbawioną mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ale kompleksowe funkcjonowanie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Prezenty dla wegan wymagają nieco głębszego zastanowienia, ale jednocześnie sprzyjają ograniczeniu bezmyślnej konsumpcji.

Jaki prezent dla weganki spotka się z prawdziwą radością?

Większość osób decydujących się na przejście na dietę wegańską zaczyna też świadomie i z większą uwagą przygotowywać samodzielnie pełnowartościowe posiłki. Dla weganki, która dopiero zaczyna swoją przygodę z kuchennymi eksperymentami, idealnym prezentem na Święta Bożego Narodzenia będzie dobrej jakości blender – podstawowe narzędzie w wegańskiej kuchni. To dzięki niemu z łatwością można przygotować pasty do chleba z warzyw lub strączków, zmiksować zielony koktajl na śniadanie, zupę krem czy różnego rodzaju sosy. Atrakcyjnym prezentem będzie także blender kielichowy, w którym wygodnie można przygotować pożywne koktajle i smoothie, ale także kremowe zupy. Warto też pamiętać, że mało który blender wytrzymuje bez usterek intensywne użytkowanie, więc prezent tego typu może się pojawiać pod choinką często, sprawiając przyjemność za każdym razem.

Z akcesoriów kuchennych, które przydadzą się weganom, można dobrać także maszynę do wyciskania roślinnego mleka z migdałów, nerkowców czy pestek, obieraczkę julienne pozwalającą na łatwe przygotowanie warzywnego spaghetti czy po prostu zestaw przypraw umożliwiający uzyskanie interesujących smaków przygotowywanych dań.

Dobry prezent dla weganki lub weganina to również książki kucharskie podsuwające bogate inspiracje do codziennego gotowania. Klasyczne już pozycje autorstwa Marty Dymek, która jest jedną z najpopularniejszych w Polsce blogerek propagujących wegańską dietę: „Jadłonomia. Kuchnia roślinna” i „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” to przepięknie wydane książki, które udowadniają, że gotowanie wegańskie wcale nie jest trudne i czasochłonne. Wśród innych wartych uwagi pozycji można znaleźć też książkę autorstwa innej popularnej blogerki, Alicji Rokickiej „Wegan Nerd. Moja roślinna kuchnia” czy „Jedz i biegaj” Scotta Jurka – maratończyka, który bije imponujące rekordy życiowe i jednocześnie pozostaje od lat wierny diecie opartej wyłącznie na produktach roślinnych.

Eko prezenty dla wegan

Weganizm to nie tylko dieta roślinna, ale również używanie produktów, które nie są testowane na zwierzętach i pozbawione składników z nich pozyskiwanych. Dla osób decydujących się na taki styl życia, odpowiednim prezentem świątecznym będzie np. zestaw wegańskich kosmetyków. To właśnie ich dobór sprawia weganom zazwyczaj największy problemów. Mało jest ich bowiem w popularnych drogeriach. Na szczęście na polskim rynku pojawia się coraz więcej niedużych firm zajmujących się wytwarzaniem kosmetyków, które są wytwarzane wyłącznie z naturalnych składników pochodzenia roślinnego, z dbałością o wszelkie etapy ich produkcji. Mydła, dezodoranty, kremy do pielęgnacji czy balsamy wyprodukowane w zgodzie z zasadami weganizmu spotkają się na pewno z radością ze strony obdarowanej nimi osoby.

Inspirujące gadżety dla wegan

Dekoracje do domu, odzież lub ekologiczne torby z hasłami promującymi wegański styl życia czy kalendarze, których zakup wspiera działalność organizacji walczących o prawa zwierząt – na rynku znajdziemy obecnie mnóstwo gadżetów, które spodobają się osobom decydującym się na weganizm. Od plakatów z zabawnymi hasłami, po płócienne, zdobione torby, które w dobie dominującego plastiku zaczynają coraz częściej zastępować powszechnie proponowane w sklepach reklamówki, a w letnie dni są popularną alternatywą dla tradycyjnych torebek. Każdy weganin obdarowany tego typu gadżetem z pewnością wykorzysta go w codziennym życiu, a ponadto doceni staranność, z jaką został on wybrany. Ostatecznie to nie wartość prezentu liczy się najbardziej, a intencja ze strony szykującego niespodziankę.