Przejdź do treści

Kasza kuskus – z czym jeść? Na słodko czy na słono?

Kuskus jest świetnym rozwiązaniem dla wiecznie zabieganych osób, którym jednak zależy na przygotowaniu zdrowszych posiłków niż zapychające kanapki. Jego lekko orzechowy smak, komponujący się z wchłanianymi aromatami innych składników powoduje, że można przyrządzić go w wielu wersjach, zarówno jako słodkie dania śniadaniowe, jak i na słono. Kasza kuskus – z czym można ją podawać? Oto kilka smakowitych inspiracji.

Co to jest kasza kuskus?

Kuskus, określany najczęściej jako kasza z pszenicy twardej, wykorzystywany jest w kuchni od ponad 200 lat p.n.e. Pierwotnie był daniem przyrządzanym przez zamieszkujących Afrykę północno-zachodnią Berberów, którzy przenieśli go do Egiptu. W XIX wieku trafił natomiast do krajów europejskich, po podboju Algierii przez Francję.

Nazwa kuskus pochodzi od arabskiego słowa kaskasa, oznaczającego czynność tłuczenia i rozbijania. W swojej pierwotnej postaci kuskus był bowiem pozostałością otrzymywaną w wyniku mielenia ziaren pszenicy. Następnie kuskus był odsiewany z mąki, namaczany w wodzie i oprószany właściwą mąką. Współcześnie produkt ten ma postać granulatu powstającego z mąki pszennej, wody i dodatków, choć w krajach arabskich można trafić na kuskus wytwarzany w tradycyjny sposób przez kobiety zbierające się przy tym zajęciu podobnie jak kiedyś w Polsce przy darciu pierza.

Kuskus najczęściej gotowany jest przez Arabów na parze nad mięsem i warzywami, dzięki czemu przesiąka ich aromatem. Podawany jest w postaci piramidy usypanej na dużym talerzu. Na jego wierzch nakładany jest gulasz mięsny z sosem, a jedzący z jednej misy nabierają palcami kaszę i mięso, formują w kulki i wkładają do ust. Ziarenka kuskusu są symbolem szczęścia i bogactwa, a dzielenie się nimi to znak otwartości na ludzi. Dlatego w dowód szacunku w czasie uczt w arabskich domach, z potrawy z kaszą kuskus gospodarz wybiera najsmaczniejsze kąski, podając je wprost do ust gości.

Właściwości kuskusu

Lekkostrawna i łatwa w przygotowaniu kasza kuskus ma sporo właściwości odżywczych. Znajdziemy w niej niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, potas, magnez, miedź, mangan i cynk, a także witaminy z grupy B. W porównaniu z innymi kaszami zawiera jednak niewiele błonnika. Jego lekkostrawność powoduje jednak, że świetnie sprawdza się jako potrawa dla dzieci osób starszych lub cierpiących na problemy z wrażliwym układem pokarmowym. Kuskus jest również dobrym źródłem żelaza. Wchłanianie mikroelementów można poprawić, dodając do potrawy warzywa zawierające sporo witaminy C, jak papryka lub pietruszka.

 Potrawy na słodko z kaszą kuskus

Lekko orzechowy posmak kuskusu, który doskonale wchłania aromaty dodatków powoduje, że może on być wykorzystywany do słodkich dań i deserów. Tradycyjnym smakołykiem podawanym w Algierii i Maroku jest seffa – deser z parzonej kilka razy kaszy, z dodatkiem migdałów, cynamonu i cukru oraz mleka z aromatem kwiatu pomarańczy.

Kuskus na słodko może z powodzeniem zastąpić poranną owsiankę. Wystarczy zalać go wrzątkiem, poczekać kilka minut i dodać do niego ulubione bakalie, miód lub syrop z agawy. Gotową kaszę można również wymieszać z mlekiem, jogurtem, maślanką lub niskotłuszczowym serkiem, aby uzyskać pożywny i rozgrzewający posiłek dodający energii przed pracowitym dniem.

Potrawy na słono z kuskusem

Kuskus stanowi także popularny w krajach arabskich dodatek do dań obiadowych, zastępujący ziemniaki lub ryż. W Maroku podaje się go do tradycyjnego tajine – dania przygotowywanego w specjalnym glinianym naczyniu ze stożkiem, dzięki któremu mięso z dodatkami uzyskuje niepowtarzalny, wielowymiarowy smak. Kuskus na słono z rybą to z kolei tunezyjska specjalność. W polskich warunkach można z nim podać tradycyjny gulasz wieprzowy lub wołowy, a jeśli dodamy do kaszy warzywa strączkowe, jak ciecierzyca lub soczewica, uzyskamy sycące danie obiadowe dla wegan i wegetarian. Kuskus doskonale nadaje się także do nadziewania warzyw lub przyrządzania sałatek. Można zrobić z niego na przykład libańskie tabbouleh z pomidorów, ogórków, czerwonej papryki i dodatkiem ziół: świeżej mięty oraz dużej ilości natki pietruszki, która zawiera mnóstwo witaminy C. Dzięki temu otrzymamy posiłek ułatwiający wchłanianie żelaza znajdującego się w kuskusie.