Przejdź do treści
erytol erytrytol

Erytrytol – słodki i zdrowy

Poznaj właściwości zamiennika cukru i produkty z erytrytolem

Erytrytol – inaczej: erytol – to sprytna słodka, niskokaloryczna substancja, która z powodzeniem pomaga wyeliminować nadmiar cukru z diety. Czy na pewno jest to zdrowy substytut?

To substancja słodząca oraz wszechstronny dodatek do żywności. Jest bezpieczny dla cukrzyków – jego indeks glikemiczny wynosi 0, zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy, a dodatkowo – chroni organizm przed wpływem działania wolnych rodników – jest silnym antyoksydantem. W smaku i z wyglądu przypomina zwykły cukier, a kalorii nie zawiera prawie wcale.

Podobnie jak sorbitol, ksylitol czy mannitol – etytrytol należy do grupy alkoholi polihydroksylowych (cukrowych) i tak, jak one, charakteryzuje się tym, że nie podnosi poziomu cukru we krwi. Właśnie ta cecha czyni go zdrowym zamiennikiem cukru.

Składnik ten w naturze występuje m.in. w pyłkach kwiatów, owocach (np. gruszkach czy winogronach), kapeluszach grzybów, a nawet owocach morza. Erytrytol dostępny w sklepach jest jednak syntetyzowany przez drożdże. To niedroga metoda pozyskiwania go – dzięki temu słodzik możemy kupić w przystępnej cenie.

Na odchudzanie i… zdrowe zęby!

Co bardzo istotne – erytrytol nie jest metabolizowany przez ludzki organizm. Co to znaczy? Nie jest przyswajany na żadnym etapie trawienia przez nasz przewód pokarmowy i jest wydalany w niezmienionej formie z moczem! Budowa erytrytolu (4-węglowa cząsteczka) ułatwia trawienie go w jelitach – trawi się powoli, nie powoduje wzdęć i złogów.

Substancja posiada też zdolność hamowania procesu fermentacji niektórych cukrów, przez co podejrzewa się, że może wspomagać nas także w walce z próchnicą.

W świetle tych faktów, według Światowej Organizacji Zdrowia – WHO – erytrytol, spożywany nawet w dużych ilościach (zaleca się spożycie do maks. 50g na dobę), nie jest szkodliwy dla zdrowia. WHO uznało go za całkowicie bezpieczny dodatek do żywności.

Czy erytrytol ma zatem jakieś minusy? Być może niektórzy uznają, że minusem jest mniej słodki smak, niż ten, który znamy ze zwykłego cukru. Jego słodkość to ok. 60-70 proc. słodkości białego cukru (sacharozy). Co pewne – erytrytol nie stanowi pożywki dla drożdży, zatem ciasto na chałkę lub drożdżową babkę nie wyrośnie na nim idealnie.

Artykuł od partnera – Katrin Żytomierska Clean Eating

Poznaj wyjątkowe produkty słodzone erytrytolem