Przejdź do treści

Dziurawiec – właściwości i zastosowanie

Na łąkach, na leśnych polanach oraz polnych miedzach można latem spotkać roślinę o złocistych kwiatostanach. Tak zróżnicowane siedliska upodobał sobie dziurawiec zwyczajny. Ta niepozorna bylina wyróżnia się szerokim spektrum leczniczych właściwości. Jej cechą charakterystyczną są listki, na których pod słońcem wyraźnie widać drobne przezroczyste punkciki, przypominające mikroskopijne dziurki. W rzeczywistości są to miejsca wytwarzania olejków eterycznych. To właśnie dzięki nim ziele zawdzięcza swoją nazwę. Warto poznać bliżej tę wyjątkową roślinę ze względu na jej dobroczynny wpływ na zdrowie. Przedstawiamy na co pomaga dziurawiec oraz w jakich formach można go przyjmować.

W jakiej postaci stosować dziurawiec?

W okresie kwitnienia zbiera się wierzchołki pędów dziurawca, na których znajdują się żółte kwiatostany. Najcenniejsze substancje skoncentrowane są w liściach oraz kwiatach rośliny. Dziurawiec można samodzielnie zebrać i wysuszyć w przewiewnym miejscu. Z suszu sporządza się wyjątkowo aromatyczny napar. Do użytku zewnętrznego znakomicie nadaje się olejek z dziurawca. Aby go uzyskać, wystarczy świeże gałązki z kwiatami zalać dobrej jakości oliwą bądź olejem słonecznikowym. Mieszanina umieszczona w przezroczystym naczyniu powinna około cztery tygodnie leżakować w nasłonecznionym miejscu. Dziurawiec można przyjmować także w formie wyciągów alkoholowych, które wykazują wyjątkowo silne działanie antydepresyjne, gdyż są szczególnie bogate w substancje czynne. W sprzedaży można dostać ziele dziurawca w postaci tabletek.

Hiperycyna oraz inne substancje aktywne

Dziurawiec wyróżnia się bogactwem wielu aktywnych substancji. Hiperycyna jest czerwonym barwnikiem, który należy do grupy flawonoidów. Wykazuje działanie moczopędne i antydepresyjne. Warto wiedzieć, że nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego aby wykorzystać w pełni właściwości lecznicze hiperycyny, najlepiej sprawdzi się ziołowa nalewka alkoholowa. Osoby przyjmujące preparaty zawierające dziurawiec powinny pamiętać, że hiperycyna uwrażliwia skórę na promieniowanie UV. W okresie stosowania tego zioła należy unikać intensywnej ekspozycji na słońce, gdyż może to wywołać silną reakcję alergiczną. Rutyna i kwercetyna pozytywnie wpływają na uszczelnienie naczyń krwionośnych. Dziurawiec właściwości przeciwbakteryjne zawdzięcza hiperforynie oraz garbnikom obecnym w liściach i kwiatach. Oprócz wymienionych substancji czynnych, dziurawiec zawiera witaminy C i A oraz olejki eteryczne, żywice oraz pektyny.

Na co pomaga dziurawiec?

Jednym z najlepszych naturalnych antydepresantów jest właśnie dziurawiec. Zastosowanie w bezsenności, stanach lękowych oraz przy obniżonym nastroju zawdzięcza obecności wyjątkowo aktywnej substancji, jaką jest hiperycyna. Szczególnie silne działanie na układ nerwowy wykazują wyciągi alkoholowe. Ziele dziurawca można stosować zewnętrznie przy odmrożeniach, oparzeniach oraz w leczeniu trudno gojących się ran. Jego właściwości antybakteryjne sprawiają, że świetnie sprawdza się jako płukanka łagodząca stany zapalne jamy ustnej i dziąseł. Dziurawiec jest skutecznym środkiem stymulującym czynności wątroby i układu pokarmowego. Tradycyjne stosuje się go w leczeniu kamicy żółciowej oraz zapalenia dróg żółciowych. Uspokajające działanie preparatów z tej rośliny sprzyja osobom na diecie odchudzającej. Napar z dziurawca wzmaga dodatkowo uczucie sytości. Silne właściwości moczopędne pomagają w terapii kamicy nerkowej. Dziurawiec skutecznie obniża ciśnienie krwi i pomaga w zaburzeniach krążenia. Zaleca się go osobom cierpiącym na bóle brzucha wywołane nadmiernymi skurczami jelit oraz jako środek pomocniczy przy zatruciach pokarmowych. Wspiera także terapię dny moczanowej oraz zapalenia stawów.

Przeciwwskazania do stosowania dziurawca

Dziurawca nie zaleca się podawać dzieciom poniżej siódmego roku życia. Chorzy przyjmujący inne leki nie powinni na własną rękę stosować tego zioła, gdyż może osłabiać działanie niektórych środków farmaceutycznych bądź wchodzić z nimi w niepożądane interakcje. Osoby o jasnej karnacji, szczególnie wrażliwe na poparzenia słoneczne muszą zachować ostrożność w czasie suplementacji preparatów z dziurawca. Jednym z działań niepożądanych podczas stosowania terapii dziurawcem jest obniżona absorpcja żelaza, dlatego nie poleca się tego zioła osobom chorym na anemię.