Przejdź do treści

Dieta a trądzik – co jeść, a czego unikać?

Trądzik – bolesne, zaczerwienione krostki na twarzy, dekolcie i plecach potrafią dokuczać nie tylko nastolatkom, ale pojawiać się także w późniejszym wieku. Poza konsultacją u dermatologa i zastosowaniem odpowiednich środków kosmetycznych, warto także zastanowić się nad dietą przy trądziku. Nie zlikwiduje ona wprawdzie wszystkich problemów ze skórą, ale może skutecznie wspomagać w leczeniu wyprysków. Ma także zbawienny wpływ na zdrowie, smukłą sylwetkę i ogólne samopoczucie. 

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik to efekt oczyszczania się organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii, których ilość uzależniona jest od pokarmów spożywanych na co dzień. Szkodliwe produkty pobudzają do działania gruczoły łojotokowe, które produkują zbyt dużo sebum, blokujące pory. Zatrzymany wewnątrz skóry łój i inne zanieczyszczenia powodują powstawanie zaskórników i zapalnych zmian trądzikowych.

Dieta a trądzik – jakich produktów unikać przy walce z trądzikiem?

Szczególnie szkodliwe dla osób zmagających się z trądzikiem są wszelkiego rodzaju produkty wysokoprzetworzone z dodatkiem dużej ilości soli, cukru, tłuszczu, konserwantów i innych wzmacniaczy smaku oraz zapachu. Czego nie jeść przy trądziku? Unikajmy przede wszystkim spożywania słodkich i słonych przekąsek, typu chipsy i paluszki, potraw typu fast-food oraz gazowanych napojów słodzonych. Posłuży nam także odstawienie: nadmiernej ilości ostrych przypraw, jak pieprz, papryka czy chili, alkoholu i papierosów. Olej do smażenia warto zastąpić oliwą z wytłoczyn, białe pieczywo i makarony – razowymi lub pełnoziarnistymi produktami tego typu, a zamiast soli używać więcej ziół nadających smak potrawom.

Co jeść na cerę trądzikową?

W diecie zalecanej przy zapalnej postaci trądziku warto zastosować świeże i naturalne produkty bogate w cynk, witaminy z grupy B (B1, B2 oraz PP), a także błonnik. Regulujący pracę gruczołów łojowych cynk znajdziemy w owocach morza, rybach i wątróbce. Dzięki spożyciu jajek, drożdży, roślin strączkowych i orzechów dostarczymy organizmowi witamin z grupy B, łagodzące różnego typu schorzenia skóry. Błonnik, który zawierają kasze, otręby i pieczywo pełnoziarniste oraz razowe, pozwoli natomiast szybciej oczyścić się z toksyn. 

Na stan skóry korzystnie wpłynie także witamina C, znajdująca się w cytrusach, czerwonej papryce czy brokułach oraz witamina A – beta karoten. Tę ostatnią zawierają w dużej ilości pomidory, brzoskwinie, marchewka, szpinak, melony i sałaty. 

Istotny będzie również sposób przygotowywanie potraw. Zamiast smażenia, stosujmy raczej gotowanie na parze lub pieczenie, a do każdego posiłku dodajmy porcję surowych warzyw. Pamiętajmy także o spożywaniu dużej ilości wody, co najmniej dwóch litrów dziennie, popijanych małymi łykami. Wspomaga ona procesy metaboliczne zachodzące w organizmie i usuwa z niego toksyny. 

Zioła wspierające w walce z trądzikiem

Skuteczne działanie, na którego efekty należy jednak nieco poczekać, będą miały również zioła, takie jak fiołek trójbarwny – czyli bratek, nagietek lub oczar wirginijski. Można stosować je zamiast tradycyjnej czarnej herbaty w diecie przy trądziku jako gorące napary ziołowe do picia. Służą również do przemywania skóry lub jako naturalne maseczki. Mają korzystny wpływ na ogólną kondycję cery, która staje się dzięki nim lepiej nawilżona, promienna i zyskuje zdrowy koloryt. 

Suplementacja w diecie na trądzik

Aby dostarczyć swojemu organizmowi jak najwięcej korzystnych składników, zwłaszcza na początku walki z trądzikiem warto zastosować suplementację. Przydadzą się preparaty multiwitaminowe zawierające witaminy B, C, D i E oraz cynk, chrom i selen. Można także przyjmować olej rybny, czyli tran, który zawiera dużo tłuszczów Omega-3.

Powstawanie trądziku może być wywołane również niewłaściwą pracą jelit, osłabionych na skutek przyjmowania antybiotyku. W diecie przeciwtrądzikowej należy zadbać więc o przywrócenie w nich równowagi. Pomogą w tym kiszonki: kapusta i ogórki, naturalny kefir, a w przypadku choroby leczonej antybiotykami – dodatkowe probiotyki z odbudowujące we właściwy sposób kulturę bakterii jelitowych.