Przejdź do treści

Czym zastąpić tradycyjną sól?  Poznaj zdrowe zamienniki.

Trudno wyobrazić sobie naszą kuchnię bez soli.

Ponieważ sól jest stosunkowo tania i ma właściwości konserwujące, dodaje się ją do większości produktów, które kupujemy w sklepie: do wędlin, żółtego sera, przekąsek ,pieczywa, słodyczy, półproduktów….

Polacy mają do niej słabość, mimo że tak wiele mówi się o negatywnym wpływie soli na zdrowie. Niestety w nadmiarze faktycznie może ona nam zaszkodzić.

Szkodliwym składnikiem soli jest sód. Pierwiastek ten wiąże wodę w organizmie, w wyniku czego nie jest ona w odpowiedniej ilości wydalana przez nerki. Nadmiar sodu prowadzi też do zwiększonej utraty białka z moczem i pogarsza pracę nerek. Przyczynia się do rozwoju nadciśnienia, chorób serca.

By tego uniknąć, należy stosować ją z umiarem, a najlepiej wybrać sól „o dobrej reputacji” zawierającą cenne dla zdrowia mikroelementy albo jej zdrowe zamienniki.

Jaka sól jest zdrowa?

Sól himalajska

Zdaniem wielu specjalistów jest to najzdrowsza sól. Zawiera substancje mineralne, elektrolity i pierwiastki, m.in.: jod, cynk, magnez, żelazo, wapń. Ponieważ sól himalajska nie jest w żaden sposób przetwarzana przybiera różne kolory, w zależności od swojego składu.Jej kryształki są całkowicie czyste i naturalne. Nie zawierają żadnych szkodliwych dla zdrowia składników. Zawarte w niej pierwiastki i mikroorganizmy są łatwo wchłaniane do organizmu. W jej skład wchodzą aż 84 potrzebnych organizmowi minerałów. Oprócz przeznaczenia spożywczego, ma również zastosowanie w kosmetyce, lecznictwie, służy także jako element dekoracyjny. Uzupełnia podstawowe braki w organizmie. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób walczących z nadwagą.

Sól morska

Choć ma ona podobną zawartość sodu,co sól zawiera wiele cennych składników mineralnych. Jest źródłem chloru, magnezu, potasu, wapnia oraz jodu. Podczas jej suszenia nie dodaje się żadnych substancji chemicznych. Ponadto sól morska różni się nieco walorami smakowymi od soli kuchennej.

Sól niskosodowa

Jak sama nazwa wskazuje, zawartość sodu jest w znacznym stopniu obniżona. Nadmiar sodu w organizmie prowadzi do zwiększenia ciśnienia krwi, problemów z sercem a także do niewydolności nerek. Osoby borykające się z nadciśnieniem i problemami z sercem czy z nerkami, powinny być stale zaopatrzone w sól niskosodową. 30% sodu zastąpione jest solami potasu i magnezu, które w znacznym stopniu usprawniają pracę organizmu. Smakiem nie różni się od soli kuchennej, a jest o wiele zdrowsza. Stosując ten rodzaj soli nie tylko obniżymy nadmiar szkodliwego sodu ale dostarczymy organizmowi niezbędnego magnezu i potasu, które usprawniają m.in. prace mięśnia sercowego.

Zioła i mieszanki ziołowe

Zioła takie jak  bazylia, oregano,  majeranek, estragon, szałwia, kolendra, cząber, pieprz czarny, gorczyca, lubczyk doskonale zastępują niezdrową sól.

Są bardzo aromatyczne i nadają potrawom smaku i potrafią wydobywać z nich, to co najlepsze. Dzięki nim, potrawy pozbawione są zbędnych kalorii, sodu oraz tłuszczu. Jest to również idealny zamiennik soli w diecie małych dzieci, którym nie powinno się przekraczać zalecanej dawki .

Zioła wspomagają pracę wątroby, usprawniają proces trawienia, eliminują wzdęcia oraz niestrawność. Zmniejszają również apetyt na  słone przekąski.

Jeżeli chodzi o mieszanki ziołowe możemy sięgnąć po te gotowe, ale tylko naturalne bez konserwantów, soli i sztucznych dodatków smakowych!

Mieszkanki wybranych ziół możemy łatwo przygotować sobie sami, łącząc wybrane zioła z solą morską czy himalajską

Naturalne dodatki

Zamiast soli możemy używać do przyprawiania potraw czosnku, chrzanu, imbiru, dobrej jakości musztardy. doskonale nadają się do marynowania, sosów, dipów, zup, sałatek.

Ostrego smaku potrawom doda papryczka chili. Możemy także wykorzystać por, paprykę, natkę pietruszki, kiszone ogórki. Z daniami rybnymi świetnie komponuje się natomiast cytryna lub limonka.

Jak się okazuje sól można znaleźć zdrowe zamienniki soli.  Warto eksperymentować, by odkryć najlepsze kompozycje smaków i zadbać o zdrowie.