Przejdź do treści

Co do kawy wybrać zamiast mleka krowiego?

Okazuje się, że wychwalane ze względu na zawartość wapnia mleko krowie może wielu osobom nie służyć. Produkt ten zawiera wiele białek, które są potencjalnymi alergenami. Uczulenie może pojawić się niespodziewanie w dowolnym momencie życia. Często alergię na białka mleka krowiego wykazują już niemowlęta. W przypadku karmienia piersią, matka małego alergika powinna wyeliminować z diety mleko i jego przetwory. Powodem konieczności odstawienia mleka może być również nietolerancja laktozy. Większość ssaków w trakcie dorastania traci zdolność do produkcji enzymów ścinających białko mleka i umożliwiających jego prawidłowe trawienie. Odrębną grupę osób stanowią wszyscy, którzy ze względów innych niż wskazania zdrowotne zdecydowali się odrzucić z diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli np. weganie. Niezależnie od powodów rezygnacji z krowiego mleka, wielu z nas lubi jego smak i nie wyobraża sobie kubka porannej kawy bez zabielającego dodatku. Zatem, co do kawy zamiast mleka? Postaramy się podpowiedzieć Ci kilka zdrowych zamienników tego napoju. 

Bogate w selen mleko z orzechów brazylijskich

Orzechy brazylijskie są doskonałym źródłem selenu. Pierwiastek ten jest przeciwutleniaczem. Spowalnia procesy starzenia i zapobiega nowotworom. Mleko ze smacznych i pożywnych orzechów brazylijskich jest zatem świetnym pomysłem na wzbogacenie diety w cenny dla zdrowia selen. Walory smakowe napoju sprawiają, że doskonale nadaje się do kawy zamiast mleka krowiego. Warto pamiętać, że orzechy brazylijskie są dość kaloryczne, dlatego napój z nich przygotowany ma sporą wartość energetyczną.

Mleczko migdałowe – cudowny aromat i mnóstwo antyoksydantów

Znakomity smak mleka migdałowego o delikatnie orzechowej nucie idealnie komponuje się z aromatem kawy. To jeden ze smaczniejszych zamienników mleka krowiego. Szczególnie cennym składnikiem tego roślinnego napoju jest obfita zawartość witaminy E, która przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników. Z pewnością dla wielu osób istotną cechą tego mleka jest niskokaloryczność. Wybierając napój, warto zwrócić uwagę na skład, gdyż często produkt ten bywa dosładzany i może zawierać poprawiające konsystencję emulgatory.

Mleko kokosowe – pełne cennych mikroelementów

Mleko kokosowe do kawy pasuje wręcz doskonale. Jego delikatny smak fantastycznie łagodzi kawową gorycz. Pozyskiwany z kokosa napój z powodzeniem zastępuje także śmietankę, którą niektórzy uwielbiają, gdyż jest dość tłusty. Warto włączyć do swojej diety mleko kokosowe, które wyróżnia się bogactwem korzystnych dla zdrowia i urody mikroelementów takich jak selen, potas, cynk czy mangan.

Mleko z konopi  – źródło zdrowych kwasów tłuszczowych

Mleko konopne jest dość mało popularnym zamiennikiem mleka krowiego. Warto poznać lepiej ten produkt, gdyż dostarcza wartościowe dla zdrowia kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B. Jest także cennym źródłem magnezu i witaminy D, z których niedoborami często borykamy się na co dzień. Smak napoju z konopi jest lekko orzechowy i bardzo dobrze łączy się z wyrazistym aromatem kawy.

Mleko z orzechów laskowych – bogactwo zdrowych składników

Mleko z orzechów laskowych stanowi bardzo zdrową alternatywę dla mleka krowiego. Jego aromat znakomicie wzbogaci naszą filiżankę porannej kawy. Warto używać tego roślinnego mleka ze względu na niezwykłe walory dla zdrowia. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym pomaga regulować poziom cholesterolu. Witaminy z grupy B oraz witamina E wspierają czynność układu nerwowego, spowalniają procesy starzenia i mają doskonały wpływ na urodę skóry, włosów i paznokci. 

Mleko sojowe – wysokobiałkowy zamiennik krowiego

Najpopularniejszym zamiennikiem mleka krowiego jest mleko sojowe. Jego główną zaletę stanowi wysoka zawartość białka. Pod względem wartości odżywczych bardzo przypomina mleko krowie. Napój uzyskiwany z soi ma specyficzny smak, który nie każdemu odpowiada. Soja wpływa łagodząco na objawy menopauzy. Ta bogata w fitoestrogeny roślina ma działanie podobne do żeńskich hormonów płciowych. Mleko sojowe jest dobrym źródłem potasu oraz kwasu foliowego. Osoby, które cierpią na zaburzenia czynności tarczycy  nie powinny spożywać dużych ilości soi. Z tego względu lepszym dodatkiem do kawy będą dla nich inne mleczka roślinne.