Przejdź do treści

Chleb miodowy na zakwasie z deską serów i galaretką rozmarynową z chilli

Czy mieliście kiedyś niespodziewanych gości? Ja ostatnio. A w domu tylko chleb, kilka plasterków wędliny, sery, jakieś warzywa, dżemy i kasza dla dzieci. Goście w progu a ja nie mam koncepcji, co im podać, aby nie było nudno. Do momentu, w którym zobaczyłam wino w rękach koleżanki.  Znowu ich czymś zaskoczę 🙂 Zrobiłam deskę serów pokroiłam chleb miodowy, który akurat tego dnia piekłam a do tego galaretka rozmarynowa z chilli. Mmmmmm… Galaretka była moją tajną bronią. Ma intensywny smak, a zapach rozmarynu roznosi się zaraz po otwarciu słoika. Świetnie komponuje się z mięsami, szczególnie białymi pieczonymi, ale również z pasztetami oraz serami.

Nie daj się zaskoczyć, miej w kuchni swoją tajną broń 🙂

Chleb miodowy jest moim ulubionym. Pięknie pachnie ma lekko słodki smak i chrupiącą skórkę. Gdy tylko spróbujecie upiec swój pierwszy chleb i poczujecie ten zapach unoszący się w kuchni już nie będziecie chcieli przestać! Ten wpis należy podzielić na dwie, w części pierwszej jest przepis na wyhodowanie swojego zakwasu a druga część to przepis na chleb.

 

Zacznijmy o tego jak zrobić zakwas. Zrobienie zakwasu pozwoli Wam cieszyć się pysznym chlebem bez konserwantów, na co dzień.

Składniki na zakwas:

– 100g mąki żytniej typ 2000

-100ml przegotowanej i ostudzonej wody

– słoik

 

Sposób przygotowania zakwasu:

1.  Wymieszaj wodę z mąką. Słoika nie zakręcaj tylko przykryj folią spożywczą, w której zrób kilka dziurek. Pozostaw słoik na blacie kuchennym. (Jeżeli będziesz robić zakwas jesienią, zimą lub wczesną wiosną słoik musi stać w ciepłym miejscu. Można go postawić na lodówce, ciepło wytwarzane przez urządzenie pomoże w produkcji drożdży.

2.   Po 24 h zakwas powinien być delikatnie napowietrzony i lekko płynny. Dodaj do niego 100g mąki razowej typ 2000 oraz 100 ml przegotowanej letniej wody. Wymieszaj i odstaw na blat.

3.   Po 48 h w strukturze zakwasu widoczne będą bąbelki i czuć będzie kwaśny zapach. Dodaj kolejne 100g mąki razowej typ 2000 oraz 60 ml przegotowanej letniej wody i odstaw tym razem w chłodniejsze miejsce. Może to być blat kuchenny.

4.   Po 72 h zakwas będzie już miał wyraźny kwaśny zapach oraz zachowa swoją gąbczastą strukturę. To ostatnie dokarmianie zakwasu. Dodaj 100 g mąki razowej typ 2000 oraz 60 ml letniej przegotowanej wody. Odstaw na blat kuchenny.

5. Dnia piątego nad ranem, po 12 h od ostatniego dokarmiania zakwas jest gotowy. Zakwasu jest sporo. Możesz upiec z niego 2 duże chleby a około 60 g zostawić w lodówce do następnego pieczenia.

Skoro masz już swój zakwas możesz spróbować upiec swój pierwszy chleb.

Składniki na chleb:

– 350g zakwasu

– 500g mąki żytniej typ 720

– 200g mąki pszennej pełnoziarnistej

– 600ml wody

-6 łyżek miodu

-100g siemienia lnianego

-20g soli

Sposób przygotowania:

1. W dniu poprzedzającym pieczenie należy wyjąć zakwas z lodówki i zostawić w temp pokojowej ok. 2 godzin. Po tym czasie dodać 200g mąki żytniej razowej typ 2000 oraz 180 ml wody. Wymieszać. Przykryć folią spożywczą i odstawić na noc (8-12h) w temperaturze pokojowej.

2. W dniu pieczenia odmierzamy 350 g zakwasu a resztę chowamy do lodówki.

3. Dodajemy obie mąki, sól miód i siemię lniane wcześniej podprażone na suchej patelni.

4. Całość mieszamy delikatnie wyrabiając ciasto.

5. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w temperaturze pokojowej na 8-12 godzin do pierwszego wyrastania. Ciasto musi uzyskać gąbczastą strukturę.

6. Gdy ciasto przybierze gąbczastą przekładamy ciasto zwilżonymi rękami do nasmarowanej masłem formy jednej większej bądź dwóch małych. Zwilżoną dłonią wyrównać ciasto i przykryć ściereczką. Ciasto zostawić do garowania na 3-4 h.

7. Naciąć ciasto bardzo ostrym nożem wzdłuż. Rozgrzać piekarnik do temperatury 220 C. Do nagrzanego piekarnika wrzucić kilka kostek lodu lub spryskać wodą tak, aby piekarnik w momencie wykładnia ciasta był zaparowany. Piec 45-50 min.

8. Po upieczeniu chleb wyjąc z formy i zostawić na kratce do odparowania.