Zadzwoń: +48 693 518 632

Zaloguj | Rejestracja

  • sklep »
  • Blog
  • » Zakwaszenie organizmu - fakty i mity

Zakwaszenie organizmu - fakty i mity

Od dłuższego czasu media bombardują nas informacjami na temat zakwaszania organizmu. Firmy farmaceutyczne grożą, jakie potworne skutki dla naszego organizmu spowoduje niesuplementowanie diety ich specyfikami. Rozwiejmy te wątpliwości raz na zawsze, aby nie wpaść w pułapkę nieprawdziwych haseł marketingowych.

MIT Społeczeństwo ma „zakwaszony organizm”

Pierwszą rzeczą, od której należy zacząć, to fakt iż w medycynie NIE istnieje termin „zakwaszenie organizmu” a kwaśnica metaboliczna. Kwaśnica metaboliczna to obniżenie pH krwi – jest wynikiem nagromadzenia zbyt dużej ilości substancji o charakterze kwaśnym lub wynikiem utraty substancji o charakterze zasadowym. Czy zdrowy człowiek może mieć kwaśnicę metaboliczną? Odpowiedź jest prosta NIE. Dlaczego? Ponieważ w organizmie zdrowego człowieka istnieją niezawodne mechanizmy regulacyjne. Czasem zdarza się, przy obecności pewnych skrajnych warunków, że możliwości tych mechanizmów zostają przekroczone ale dzieję się tak tylko w przypadku osób cierpiących na ciężkie schorzenia wynikające z cukrzycy czy alkoholizmu. Poważniejsze naruszenie równowagi kwasowo-zasadowej kończy się z reguły śmiercią, poprzedzoną śpiączką lub drgawkami. Jeśli nie masz, drgawek, akurat nie pozostajesz w śpiączce i jesteś żywy/żywa NIE masz kwasicy metabolicznej. 

Wiemy, że zdrowy organizm nie może być „zakwaszony” ale co jeśli dietą i stylem życia doprowadzimy do kwaśnicy metabolicznej? Media informują nas, że spożywanie produktów kwasotwórczych, wysiłek fizyczny, nieodpowiedni styl życia to główne przyczyny „zakwaszenia”. Poniżej kilka faktów, które pomogą Ci zrozumieć jak jest naprawdę. 

FAKT  Zła dieta prowadzi do „zakwaszenia organizmu”

Produkty spożywcze mogą mieć wpływ kwasotwórczy i zasadotwórczy. Teoretycznie gdyby dieta człowieka opierała się tylko i wyłącznie na kwasotwórczych produktach to rzeczywiście mogłoby dojść do podwyższenia poziomu pH we krwi, natomiast w rzeczywistości jest to praktycznie nierealne.  Nie można oceniać pokarmów, które mają kwasotwórczy wpływ na organizm w oderwaniu od tych zasadotwórczych. Nawet najbardziej niezdrowa dieta świata zawiera jakieś mikroelementy i witaminy oraz pokarmy zasadotwórcze. 

FAKT Alkohol ma wpływ na „zakwaszenie organizmu”

To prawda, alkohol prowadzi do kwaśnicy metabolicznej ale tylko spożywany z dużą częstotliwością w dużych ilościach.  Człowiek który nie choruje na alkoholizm, spożywa alkohol okazjonalnie tj. obiad, spotkania towarzyskie nie przyczynia się swoim postępowaniem do „zakwaszenia organizmu”.

FAKT Leki przeciwbólowe „zakwaszają organizm”

Ponownie, leki przeciwbólowe mogą zaburzyć pracę nerek i doprowadzić do kwaśnicy metabolicznej  ale tylko spożywane w bardzo dużych ilościach. Paczka ibuprofenu zaburzy gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu, jednak takie spożycie leku przeciwbólowego to mocne przedawkowanie z którym wylądujemy w szpitalu. Każda normalna ilość leków przeciwbólowych nie wpłynie w żaden istotny sposób na równowagę kwasowo-zasadową.

FAKT Aktywność fizyczna powoduje „zakwaszenie organizmu”

Rzeczywiście, wysiłek fizyczny prowadzi do zakwaszenia ustroju, ale tylko wtedy, gdy jest NADMIERNY.  Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna to samo zdrowie.

We wszystkich teoriach dotyczących „zakwaszania organizmu” jakimi bombardują nas media jest niewiele prawdy. Nawet to co teoretycznie mogłoby być jest bardzo trudne do zaistnienia. Tak więc obalamy największy MIT – przeciętny obywatel kuli ziemskiej NIE może mieć problemu z zakwaszeniem organizmu! Skupmy się na zdrowej, zbilansowanej diecie bogatej w warzywa, owoce i produkty pełozbożowe i  zapomnijmy o „zakwaszaniu organizmu”. 


Autor:

Tagi:
  • artykuł
  • wiedza